Tu means You in Romani . And You+film belong together!
Účastníci programu festivalu Tu+kino 2024
nezávislá producentka, pedagožka,
ředitelka Televizního institutu
Kamila Zlatušková
Od roku 2006 působila v České televizi, Mezi lety 2012 - 2016 působila jako kreativní producentka v České televizi Brno. Jako režisérka stojí za třemi sériemi populárního dokumentárního seriálu Ptáčata o dětech ze segregované školy v Brně. Po odchodu z ČT působila jako proděkanka FAMU pro zahraniční vztahy, v současnosti vyučuje na katedře produkce FAMU. Založila a vede mezinárodní festival seriálové tvorby Serial Killer a od roku 2021 je ředitelkou Televizního Institutu. Je členkou Odborné Rady Tuke.TV.
předsedkyně Rady Státního fondu kinematografie v ČR
Marta Švecová
Od roku 2001 působila v různých manažerských pozicích ve filmově-produkčních společnostech a později jako vedoucí sales oddělení v Berlíně ve společnosti MDC Int. V roce 2008 se stala ředitelkou společnosti Film Europe. Od roku 2012 do 2018 vedla katedru filmové a televizní produkce na FAMU v Praze. Od roku 2019 je programovou ředitelkou festivalu FebioFest Praha a působí jako konzultantka pro filmové festivaly ve východní Evropě. Aktuálně je předsedkyní Rady Státního fondu kinematografie v ČR.
programová ředitelka festivalu Tu+kino, producentka
Alica Sigmund Heráková
Spoluzakladatelka Tuke.TV, audiovizuální platformy reflektující romskou a českou společnost prostřednictvím širokých forem audiovizuálního obsahu online. Ve spolupráci s ČT vyvíjí seriálovou adaptaci původního filmu Věry Chytilové Vlčí bouda z roku 1986. V roce 2024 vydává svůj dokumentární režijní debut Rozdělené životy: Příběhy desegregace. Kromě práce kreativní producentky se věnuje inkluzi v audiovizi a podpoře tvůrců s romským původem.
Jejími tématy jsou kultivace veřejné debaty, romská identita, rovnost žen a mužů a hledání cest, jak si zachovat nadhled a humor.
režisérka, producentka
Vera Lacková
Romská režisérka a filmová producentka, zakladatelka česko-slovenské produkční společnosti Media Voice. Její dokumentární debut Jak jsem se stala partyzánkou měl světovou premiéru na festivalu goEast 2021 a získal Cenu za kulturní rozmanitost. Film pátrá po osudu zapomenutých romských partyzánů na základě příběhu jejího pradědečka. V roce 2022 se zúčastnila programu CIRCLE Women Doc Accelerator a od té doby je také členkou Evropské filmové akademie. Její nový film O Baripen o odkazu Eleny Lackové měl premiéru na Ji.hlavě 2023.
filmový kritik, teoretik a učitel
Kamil Fila
Bývalý šéfredaktor serveru Kinobox. Svou kariéru začal v roce 1999 jako externista magazínů Živel a od roku 2003 psal pro měsíčník Cinema. V roce 2013 získal cenu Křepelka pro nejlepšího novináře do 33 let. Vyučuje na několika školách včetně FAMU a FF MU v Brně. V letošním roce vydá knihu Velmi pozdní odpoledne, která se zabývá proměnami chápání sexuality. Společně s Alenou Julii Novotnou produkuje úspešný podcast Hodný, zlý a kritický, který vytahuje na povrch perly z hlubin audiovize.
Foto: MFF Karlovy Vary
scenáristka a režisérka
Zuzana Dubová
Od roku 2007 se věnuje profesionální filmové tvorbě a vystudovala režii a scenáristiku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a ECIB v Barceloně. Natočila řadu hraných filmů a dokumentů, jako Rajče on the road, Ženy Bruntálska a Kniha Klaudie. Od roku 2009 spolupracuje s Českou televizí na dokumentech a dětských seriálech. V rámci neziskovky Labyrint Brno se věnovala filmové edukaci neslyšících dětí a natočila s nimi několik hraných filmů, včetně Holoubci, který soutěžil na Mezinárodním filmovém festivalu v Reykjavíku. Její filmy byly uvedeny na Zlín Film Festu a v soutěžích v Indii.
dramaturg festivalu Tu+kino, scenárista
Robert Poupátko
Začínal jako střihač filmů pro dospělé. Jeho snem ale bylo psát. Když se seznámil s režisérem a producentem Jiřím Sádkem, začali spolu pracovat na romském hororu Mulo, jehož scénář podpořil Státní fond kinematografie. Poupátko momentálně pracuje pro audiovizuální platformu Tuke.TV, kde společně s producentkou Alicí Sigmund Herákovou vyvíjí seriálový remake filmu Věry Chytilové, Vlčí bouda.
režisér, kameraman, střihač
Denis Kozerawski
Spoluzakladatel umělecké platformy APART a věnuje se sociálním tématům a umění v době klimatické krize. Od roku 2020 spolupracuje s platformou RUVK na výzkumu ve Velkém Krtíši, zaměřeném na otázky segregace a dostupnosti bydlení. Jeho tvorba byla prezentována na významných místech, jako je Museum of Modern Art (MoMA) v New Yorku a Alserkal Arts Foundation v Dubaji. Je laureátem Ceny Oskára Čepana.
producent a režisér
Jiří Sádek
Jeho režijní debut Polednice získal Mélies d'Argent Award na festivalu MotelX v roce 2016. Vyniká jako režisér dabingu pro HBO, Disney, Netflix, Amazon a Pixar, k jeho dabingovým úspěchům patří například Hledá se Dory a Koruna. Je dvojnásobným držitelem Ceny Františka Filipovského. Jiří je také producentem ve společnosti COFILM, která pracuje na animovaném seriálu Plešouni pro dětské onkologické pacienty. Jiří byl kreativním producentem seriálu Banáni. Je také producentem krátkého animovaného filmu O Lýkožroutce, stejně jako vyvíjeného hororu Mulo scénáristy Roberta Poupátka.
filmař, fotograf, lektor
Petr Kačírek
Studoval elektrotechniku a následně divadlo a film na JAMU. Absolvoval studijní a pracovní stáže v Lublani, Berlíně a New Yorku. Jako kameraman, zvukař či režisér se podílí na celovečerních filmech, např. Co s Péťou, Jiříkovo vidění či Miri fajta. S Martinem Chlupem jsou producenty ve společnosti Bledě modrá tečka.
filmařka, konzultantka a kurátorka
Lisa Smith
Je spoluředitelkou Mezinárodního festivalu romského filmu AKE DIKHEA? a zakládající členkou Evropské sítě romských filmových profesionálů AVAZYA. Mezi její nejnovější práce patří animovaný dokumentární seriál zkoumající devět příběhů romského a sintského odboje z celé Evropy během 2. světové války. V březnu 2023 založila společnost Patrin Films Ltd. Kolektiv vedený Romy ve Velké Británii, který podporuje zviditelnění romské etnické identity, jazyka a kultury prostřednictvím produkce dokumentárních a hraných filmů.
produkční festivalu Tu+kino, moderátorka
Ivona Shafaq
Pochází z Brna a má dlouholeté zkušenosti v oblasti PR, produkce, moderování veřejných i soukromých akcí, s tvorbou a koordinací celorepublikových kampaní. Stala se vítězkou evropské soutěže 2007 Evropský rok rovných příležitostí pro všechny v kategorii o nejlepší antidiskriminační počin, v rámci které se svou kampaní a Krémem na všechny barvy kůže reprezentovala Českou republiku. Profesní zkušenosti má na manažerských pozicích jak v neziskovém, tak komerčním sektoru, kde působí dodnes. Jejím osobním tématem je zastupování romských umělců a podpora jejich prezentace na profesionální úrovni.
filmařka a dokumentaristka
Viola Tokárová
Je zakladatelkou a pořadatelkou multižánrového festivalu Letňák z Kině v Českém Krumlově, který se zaměřuje na alternativní kulturu a underground. Externě spolupracovala s Českým rozhlasem Plus a Radio Wave, kde se věnovala tvorbě rozhlasových dokumentů. Pracovala jako střihačka pro ČT24 a společně s Markétou Slavkovou vytvořila časosběrný dokument M.I.R., který zkoumá poválečnou krajinu v Srebrenici ve stylu cinéma vérité. Kromě toho natáčí videoklipy, divadelní představení a další audiovizuální díla. Jako režisérka spolupracovala na dokumentárním filmu LETY pro Romea TV. Tento film byl oceněn na filmovém festivalu v Berlíně Ake Dikhea? ( čestné uznání).
zpěvačka, herečka, pedagožka
Pavlína Matiová
Vystudovala střední pedagogickou školu a je absolventkou konzervatoře v oboru zpěv. Je členkou divadelni skupiny Ara Art. Hostovala v Divadle na Vinohradech, v Divadle Hybernina, v Hudebním divadle Karlín a v Kongresovém centru v několika muzikálových titulech. Je první Romkou, která zpívala jako sólistka v pražském Rudolfinu. V současné době stále působí v divadelni skupině Ara Art, v divadle Husa na provázku v Brně, spolupracuje s držitelem ceny Grammy Oranem Etkinem, věnuje se vlastní hudební tvorbě a praxi pedagoga zpěvu na Mezinárodní konzervatoři Praha.
herečka
Martina Znamenáčková
Narodila se na Slovensku a pochází z Košic. S herectvím začala už na střední škole a po vystudování konzervatoře její cesta vedla na pražskou DAMU, kde v oboru herectví alternativního a loutkového divadla studium tenhle rok (2024) úspěšně dokončila.
V současné době hostuje v Národním divadle v inscenacích 100 songů, Hordubal a Nebezpečné známosti. Kromě divadla se věnuje také filmové tvorbě.
herec, zpěvák a moderátor
Michael Žolták
V divadle se objevil v muzikálech jako Hello, Dolly!, West Side Story, kde hrál roli Bernarda. Jeho osobní výzvou byla role Dannyho Zuka v muzikálu Pomáda. V současné době se zaměřuje na inscenace s romskou tematikou, a proto nyní hraje v inscenaci DAJORI, která se zabývá sterilizacemi romských žen za komunismu a v pohádce pro děti PAL E MARIKĽI. Kromě herectví se věnuje hudbě, nedávno vydal novou píseň PRO KOTORA a plánuje další. Moderuje také romské kulturní akce.
herec a kreativní producent
Lukrecius Chang
Lukrecius Kišš a.k.a. Chang pochází z Karviné a od dětství se věnuje hudbě a tanci, inspirován akčními filmy a Michaelem Jacksonem. V roce 2000 otevřel úspěšnou street dance školu Black Bu$$inez. Jeho sólové album Jedinečný (2009) mu otevřelo dveře do hudební branže, následované druhým albem v roce 2014. Je také šampionem v Kick-boxu ve stylu K1 Rules. V roce 2009 si zahrál vedlejší roli ve filmu ČeskáRapublika, v roce 2010 hrál v dokumentárním snímku Šitkredit. V roce 2014 mu vyšel dokumentární snímek Romové a sport (Svět bez hranic).
režisérka, studentka animované tvorby
Eva Matejovičová
Slovenska žijící už několik let v Praze spolu se svojí kočkou Omáčkou a Pipinou. Studuje animovanou tvorbu na pražské FAMU. Počas svých studií natočila filmy které jste mohli vidieť na festivalech v Česku ale i v zahraničí. Azyl (cena za najlepší krátky slovenský animovaný film - FestAnča) nebo O lýkožroutce (cena Hermíny Týrlové).